Jan Matejko
Jan Matejko – Mistrz Polskiego Malarstwa Historycznego
Jan Matejko (1838–1893) to jeden z najważniejszych polskich malarzy, znany z monumentalnych dzieł historycznych, które stały się symbolami polskiej tożsamości. Jego obrazy pełne są szczegółów i nawiązań do kluczowych momentów w dziejach Polski. W sklepie dostępne są reprodukcje jego najsłynniejszych dzieł.
Stańczyk
„Stańczyk” to jedno z najbardziej symbolicznych dzieł Matejki, przedstawiające błazna na dworze Zygmunta Starego, zamyślonego i pogrążonego w refleksji. Postać Stańczyka, uważana za mądrego i przenikliwego komentatora ówczesnej sytuacji politycznej, symbolizuje troskę o losy kraju. Obraz emanuje emocjami, a tło przedstawiające ucztujących dworzan kontrastuje z samotnością Stańczyka.
Klikając w zdjęcie, można przejść do produktów z tym obrazem.
Bitwa pod Grunwaldem
„Bitwa pod Grunwaldem” to jedno z najbardziej znanych dzieł Matejki, które ukazuje jeden z największych triumfów militarnych Polski. Obraz ten imponuje rozmachem i szczegółowością – pełen dynamicznych scen walki, pokazuje bohaterstwo i determinację polskich oraz litewskich wojsk. Każda postać na obrazie jest starannie dopracowana, co sprawia, że dzieło jest nie tylko świadectwem historii, ale też mistrzostwa malarskiego.
Klikając w zdjęcie, można przejść do produktów z tym obrazem.
Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem
„Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” to hołd Matejki dla Mikołaja Kopernika, który zrewolucjonizował naukę, odkrywając heliocentryczny model wszechświata. Obraz przedstawia Kopernika na dachu budynku we Fromborku, wpatrzonego w gwiazdy i pogrążonego w refleksji. Dzieło ukazuje moment natchnienia i odkrycia, oddając ducha epoki renesansu oraz głębię ludzkiej ciekawości.
Klikając w zdjęcie, można przejść do produktów z tym obrazem.
Rejtan – Upadek Polski
„Rejtan – Upadek Polski” to dramatyczna scena z obrad Sejmu Rozbiorowego w 1773 roku, przedstawiająca Tadeusza Rejtana protestującego przeciwko rozbiorowi Polski. Jego gest – rzucenie się na podłogę i próba zablokowania wyjścia – stał się symbolem desperackiej walki o niepodległość. Matejko, ukazując różne postaci w tle, pokazał złożoność sytuacji politycznej i emocje towarzyszące temu historycznemu wydarzeniu.
Klikając w zdjęcie, można przejść do produktów z tym obrazem.
Kazanie Skargi
„Kazanie Skargi” przedstawia kaznodzieję Piotra Skargę, wygłaszającego swoje słynne kazanie do zgromadzenia szlachty. Obraz pełen jest emocji, gdzie Skarga, z wyrazem troski i gniewu, nawołuje do jedności i naprawy stanu państwa. Tło obrazu, pełne słuchaczy o różnych reakcjach, podkreśla rozbieżność opinii i atmosferę ówczesnej Polski. Matejko w swoim dziele uchwycił moment, który miał być przestrogą dla późniejszych pokoleń.
Klikając w zdjęcie, można przejść do produktów z tym obrazem.